Емболізація маткових артерій

головна | про нас | адміністрація | контакти | громадянам | інформація | звіти | платні послуги
Cтворення сучасного навчально-наукового комплексу європейського зразка.

Інформація


Міома матки: видаляти чи лікувати?

Сучасні малоінвазивні операції дозволяють позбутися цього новоутвору,
зберігши жінці здатність народжувати


У 35% жінок спостерігаються доброякісні зміни матки, які називають міомною хворобою матки. Для багатьох жінок цей діагноз звучить як вирок. Однак не варто панікувати. Сучасні малоінвазивні методики лікування дозволяють зберегти цей важливий дітородний орган жінки, і навіть повертають здатність народжувати.


То що таке міома матки? Чому вона виникає? Коли варто її видаляти і як при цьому зберегти жінці дітородну функцію? Про це розмовляємо із завідувачем першого гінекологічного відділення Львівської міської клінічної лікарні швидкої медичної допомоги Тетяною Хижняк, лікарями-гінекологами Євгенією Тинною, Світланою Сороківською та ендоваскулярним хірургом Мирославом Бубняком.

– Що таке міома матки?


Т. Хижняк: – Міома матки – доброякісне новоутворення в стінці матки (доброякісна пухлина, вузол). Найчастіше міомна хвороба матки діагностується в жінок у віці 30-45 років, хоча її виявляють і у 20-річних, і у 60-річних. Але 80% жінок навіть не здогадуються про свій діагноз, тому що ніяких змін у своєму здоров'ї не відчувають

– Що стає причиною виникнення міоми матки?

Основною причиною є гормональний дисбаланс в організмі жінки. Він може бути спричинений різними факторами.

Скажімо, хронічними запальними процесами, захворюваннями ендокринної системи, зокрема, щитовидної залози. А ще – незбалансованим харчуванням, вживанням модифікованих продуктів, особливо сої, котра міститься в т.ч. у ковбасних виробах, солодощах, чи продуктів з вмістом консервантів та емульгаторів, і навіть медикаментами, що є ефективними для лікування інших хвороб, але можуть порушити гормональний баланс і призвести до утворення міоми.

Нині чимало невропатологів, психотерапевтів підтримують думку, що міоми можуть бути спричинені й психогенними факторами. Як лікар з тридцятирічним досвідом, давно зауважила, що частіше міоми виникають у жінок, які піддаються агресивному впливу своїх чоловіків, у яких не все гаразд вдома, які розлучаються, тобто внаслідок стресових ситуацій. Часто міома матки може бути наслідком образи на чоловіка.

І лише в 10 % випадків виникнення міоми зумовлено генетично.

Тож міома матки може виникнути і в жінок, які не народжували після гінекологічних операцій, у післяпологовий період, під час вагітності, під час клімаксу. Розвивається міома в більшості випадків дуже повільно.

Невідомі причини, чому одна м'язова клітина починає ділитися і створювати нові клітини, що утворюють свого роду вузол, який і називають міома. До речі, регрес міоми (зупинення росту) зазвичай настає в період постменопаузи, коли вироблення організмом гормону, котрий живить пухлину – прогестерону, сильно зменшується.

– Як жінка самостійно може зрозуміти, що, можливо, у неї міома?

Є. Тинна: – На жаль, міомна хвороба може тривати і безсимптомно, і завдаючи серйозного дискомфорту жінці і шкоду її здоров’ю. Це можуть бути болі внизу живота, болі в попереку, сильні кровотечі, стискання інших органів, наприклад, сечового міхура, наслідком чого є почастішання сечовипускання, тиск на кишківник. Залежно від розташування, міома також може бути причиною безпліддя.

Ось чому жінка регулярно, раз у півроку повинна профілактично обстежуватися в гінеколога. Тоді є можливість вчасно виявити і вилікувати порушення, які можуть призвести до виникнення міоми, наприклад, запальні процеси, порушення метаболізму, а також міоми невеликого розміру та розпочати їх спостереження.

– Чи правда, що міома може стати причиною розвитку раку матки?

С. Сороківська: – Якщо хтось ще досі каже, що "краще через міому видалити матку, аби запобігти розвитку онкозахворювання", – то це дуже хибний шлях. Міома – це доброякісна пухлина і вона практично ніколи не перероджується в злоякісну. Світовою медициною доведено ще у 60-70 роках минулого століття, що профілактичне видалення матки через міомну хворобу не є ефективним методом запобігання раку.

Сьогодні є багато варіантів ефективного лікування міом, які зберігають репродуктивний орган жінки і навіть відновлюють здатність жінки зачати та виносити дитинку.

– Як лікують міому?

Т.Хижняк: – Показом до лікування є такі прояви: кровотечі під час місячних і поза ними, які приводять до анемії і, внаслідок цього, порушення роботи інших органів і систем. Больовий синдром, стискання сусідніх органів, та розміри міоми, які перевищують розміри матки, як при 12 тижнях вагітності.

Маленькі безсимптомні міоми підлягають спостереженню, медикаментозному регулюванню гормонального стану, що дозволяє сповільнити розростання фіброматозних тканин.

Звичайно, це також сигнал, що потрібно змінити свій стиль життя, харчування, постаратися позбутися шкідливих звичок. Особливо звертаю увагу на це жінок, які планують вагітність. Наявність міом у вагітних жінок може призводити до не виношування вагітності та деколи стає причиною непліддя.

Паралельно з лікуванням міоми варто попрацювати над тим, щоб позбутися причин її виникнення, зокрема, і психологічних. Важлива тут також підтримка чоловіка, який має зрозуміти, що здоров’я жінки – матері його дітей, значною мірою залежить від його поведінки. Якщо ж такі методи не дають ефекту і проблема загострюється, тільки тоді приймається рішення про операційне лікування міом.

– У чому полягає суть сучасного підходу до операційного видалення доброякісної пухлини в порожнині матки?

Є. Тинна: – До малоінвазивних операцій при міомі матки належать лапароскопічна чи гістероскопічна консервативна міомектомія. Це коли за допомогою проколів на черевній стінці та введення спеціальних інструментів, чи введення гістероскопа через шийку матки проводиться видалення міоматозних вузлів без видалення матки. Раніше при діагнозі субмукозна міома (та, що деформує порожнину матки і призводить до сильних кровотеч) матку видаляли. Сьогодні ж завдяки гістероскопічному обладнанню міоми до 3-4 см видаляються без втрати матки.

– Сучасна медицина пропонує жінкам такий метод лікування, як емболізація. У чому він полягає?

М. Бубняк: – Це одна із сучасних методик органозберігаючого лікування міом. На сьогодні ми вже успішно виконали понад 60 таких операцій.

Емболізація маткових артерій – це мініінвазивна операція, при якій під місцевим знеболенням через прокол стегнової артерії в судинне русло вводиться спеціальний катетер, який під рентген-контролем вводиться почергово в обидві маткові артерії. Далі через цей катетер вводяться мікрочастинки-емболи, розмір яких підібраний таким чином, щоб «закупорити» насамперед судини міоматозних вузлів, оминаючи гілки неураженої маткової тканини. Внаслідок цього вузли некротизують (відмирають) і , так би мовити, «всихаються», зменшуючись у розмірах до 60% або самостійно, чи за допомогою гінеколога виходять природнім шляхом.

Це малотравматичні операції, які не залишають видимих рубців на тілі, не потребують загального наркозу і тривалої післяопераційної реабілітації. Жінка повертається до свого звичного життя вже, як правило, через 5-7 днів.

Т.Хижняк: – У Львівській міській клінічній лікарні швидкої медичної допомоги (контактні телефони (032) 258-71-71, (032) 258- 73-41) ми можемо запропонувати повний сучасний спектр втручань при міомі і вибрати оптимальний у кожному конкретному випадку чи поєднати декілька з них, виходячи з інтересів пацієнтки.Настя Костюк
«Добрий лікар» №10(205) 17.05-7.06 2018 року.
Щодо консультацій з приводу емболізації маткових артерій пишіть на:

Viber чи WhatsApp +380505060004,
або myroslav.bubnyak@gmail.com