Дні профілактики та раннього виявлення артеріальної гіпертензії

головна | про нас | адміністрація | контакти | громадянам | інформація | звіти | реформа ОЗ | бюджет 2019
Дізнайся свій статус: пройди тест на ВІЛ
Добрий день. Лікарня швидкої медичної допомоги.
Чим можемо Вам допомогти?
Добрий день. Лікарня швидкої медичної допомоги.
Чим можемо Вам допомогти?

Інформація


Дні профілактики та раннього виявлення артеріальної гіпертензії

З 14.05.2018р. до 18.05.2018р. у м.Львів проводиться Акція ”Дні профілактики та раннього виявлення артеріальної гіпертензії”.

Артеріальна гіпертензія (АГ) – одне з найпоширеніших хронічних захворювань серцево-судинної системи. Це довготривале прогресуюче захворювання, що часто дає такі небезпечні ускладнення, як крововиливи у мозок або мозковий інсульт, інфаркт міокарду, серцеву та ниркову недостатність, порушення зору. Лікування таких ускладнень пов’язане з великими труднощами, тому важливе значення має раннє виявлення підвищеного артеріального тиску та його профілактика. Після обстеження великих груп населення у різних країнах вченими-медиками було встановлено, що розвиток гіпертонічної хвороби пов’язаний з деякими людськими звичками і умовами життя (фактори ризику гіпертонічної хвороби). Серед них виділяють індивідуальні фактори та фактори, пов’язані зі способом життя.

ІНДИВІДУАЛЬНІ ФАКТОРИ:


Вік
Поширеність артеріальної гіпертензії збільшується з віком і становить приблизно:
- 30% серед дорослого населення;
- 42-45% серед осіб 60 років.

Стать
У віці до 40 років артеріальна гіпертензія частіше зустрічається у чоловіків, ніж у жінок. У старшому віці процентне співвідношення у чоловіків і жінок приблизно однакове. Ожиріння – один з основних факторів ризику, який є сигналом про те, що людина споживає енергії більше, ніж здатна використати. Збалансувати потребу і витрату енергії можна шляхом зниження калорійності їжі. Найбільшу калорійність мають продукти, багаті жирами та вуглеводами (масло, жирне м’ясо, птиця, мучні вироби, солодощі).

Цукровий діабет
Артеріальна гіпертензія вдвічі частіше зустрічається у хворих на цукровий діабет, ніж у осіб, які ним не хворіють.

Генетичні фактори
Артеріальна гіпертензія значною мірою має генетичну сімейну схильність. У випадку, коли обоє батьків страждають на артеріальну гіпертензію, хвороба розвивається у 50-70% випадків.

ФАКТОРИ, ПОВ’ЯЗАНІ ЗІ СПОСОБОМ ЖИТТЯ
Надмірне вживання кухонної солі

Надлишок солі в їжі сприяє розвитку гіпертонічної хвороби, а її обмеження веде до нормалізації артеріального тиску навіть без допомоги медикаментів. Проникаючи в організм людини, надлишок натрію затримує воду, при цьому судини звужуються і підвищується артеріальний тиск.

Багато солі є в консервах, маринадах, копчених продуктах, ковбасних виробах. Вживання цих продуктів особам, які мають підвищений тиск, необхідно обмежити, замінивши їх малосоленою їжею – натуральним м’ясом, рибою, крупами, овочами, фруктами.

Вживання продуктів багатих на калій та магній


Дієта з високим вмістом калію може викликати зниження артеріального тиску. Біологічна дія калію виражена у здатності виводити надлишок води натрію з організму, розширюючи судини, тим самим знижуючи артеріальний тиск. Магній, окрім судиннорозширюючого ефекту, заспокоює нервову систему і знижує рівень холестерину в крові. До продуктів, багатих калієм та магнієм, належать:

– різні крупи (гречана, вівсяна, пшоняна);
– бобові (соя, квасоля, горох);
– фрукти (абрикоси, виноград, персики, кавуни, чорна смородина, плоди шипшини, у т.ч. сушені курага, ізюм, чорнослив, фініки);
– овочі (кабачки, буряк, морква, баклажани, картопля);
– різноманітна зелень (цибуля, петрушка, кріп, салат).


Алкоголь

Навіть у невеликій кількості алкоголь здатен підвищувати артеріальний тиск. Більше того, вживання алкоголю є однією з причин неефективності антигіпертензивної терапії.

Вживання кави

Артеріальна гіпертезія виникає частіше у тих, хто вживає 1-5 чашок кави за день.

Тютюнопаління

На першій хвилині після викурювання цигарки артеріальний тиск підвищується. Мозковий інсульт та ішемічна хвороба серця у осіб, що палять, виникає в 2-3 рази частіше, ніж у тих, хто не палить.

Фізична активність

В осіб, які ведуть малорухомий спосіб життя, ризик виникнення артеріальної гіпертензії на 20-50 % вищий, ніж у фізично активних людей.

Стрес

Як позитивні, так і негативні стресові фактори можуть призводити до підвищення артеріального тиску.

ПРО ЩО ОБОВ’ ЯЗКОВО МАЄ ЗНАТИ ПАЦІЄНТ ІЗ ПІДВИЩЕНИМ АРТЕРІАЛЬНИМ ТИСКОМ:

- при перших ознаках захворювання слід негайно звернутись до лікаря;
- якщо діагноз підтвердиться, слід ретельно виконувати всі рекомендації лікаря й у жодному разі не займатись самолікуванням;
- лікуватися потрібно довго і наполегливо;
- метою лікування має стати досягнення рівня артеріального тиску 140/90 мм. рт. ст. і нижче, за якого пацієнт почуває себе добре;
- універсального засобу лікування гіпертонічної хвороби та її попередження немає, основним засобом лікування є антигіпертензивна медикаментозна терапія;
- велике значення для успішного лікування АГ мають режим і умови праці та відпочинку, раціональне харчування, достатній сон, усунення надмірних психоемоційних навантажень;
- хворий на гіпертонічну хворобу повинен уникати конфліктних ситуацій, реагувати на все спокійно;
- дуже шкідливе переїдання, яке призводить до розвитку ожиріння, їсти потрібно в один і той же час і не переїдати;
- кухонної солі у добовому раціоні повинно бути не більше 3-5 грамм;
- категорично заборонено вживати алкогольні напої, міцний чай, каву;
- дуже корисні прогулянки на свіжому повітрі, у лісі, біля річки, лікувальна фізкультура.

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ! НЕ КІЛЬКІСТЬ, НЕ ВАРТІСТЬ, НЕ НОВИЗНА ЛІКІВ ВИРІШУЮТЬ ДОЛЮ ХВОРОГО, А ЛІКАР, ЯКИЙ ЗНАЄ ІНДИВІДУАЛЬНИЙ МЕХАНІЗМ РОЗВИТКУ І ПЕРБІГ ХВОРОБИ І МОЖЕ ВИЗНАЧИТИ ДЛЯ ХВОРОГО ІНДИВІДУАЛЬНУ КОМБІНАЦІЮ ЛІКІВ.

Кожен хворий на артеріальну гіпертензію повинен вести щоденник, в якому має записувати показання артеріального тиску та пульсу тричі на день.

ЯКЩО ВИ БУДЕТЕ СОЮЗНИКОМ І ПОМІЧНИКОМ ЛІКАРЯ, РЕГУЛЯРНО БУДЕТЕ КОНТРОЛЮВАТИ СВІЙ АРТЕРІАЛЬНИЙ ТИСК І СВОЄЧАСНО ЗВЕРТАТИСЯ ДО ЛІКАРЯ, ТО НАЙБІЛЬШОЮ НАГОРОДОЮ ДЛЯ ВАС БУДЕ МІЦНЕ ЗДОРОВ’Я ТА ДОВГОЛІТТЯ!

Важку хворобу спочатку легко вилікувати, але важко розпізнати. Коли ж вона підсилилась, її вже легше розпізнати, але важче вилікувати.
Ніколо Макіавеллі