Дні профілактики та раннього виявлення артеріальної гіпертензії

головна | про нас | адміністрація | контакти | громадянам | інформація
Болить живіт, відчуваєте нудоту, здуття чи інші розлади травлення? Тоді вам до нас на ендоскопічне обстеження.

Інформація


Дні профілактики та раннього виявлення артеріальної гіпертензії

З 14.05.2018р. до 18.05.2018р. у м.Львів проводиться Акція ”Дні профілактики та раннього виявлення артеріальної гіпертензії”.

Артеріальна гіпертензія (АГ) – одне з найпоширеніших хронічних захворювань серцево-судинної системи. Це довготривале прогресуюче захворювання, що часто дає такі небезпечні ускладнення, як крововиливи у мозок або мозковий інсульт, інфаркт міокарду, серцеву та ниркову недостатність, порушення зору. Лікування таких ускладнень пов’язане з великими труднощами, тому важливе значення має раннє виявлення підвищеного артеріального тиску та його профілактика. Після обстеження великих груп населення у різних країнах вченими-медиками було встановлено, що розвиток гіпертонічної хвороби пов’язаний з деякими людськими звичками і умовами життя (фактори ризику гіпертонічної хвороби). Серед них виділяють індивідуальні фактори та фактори, пов’язані зі способом життя.

ІНДИВІДУАЛЬНІ ФАКТОРИ:


Вік
Поширеність артеріальної гіпертензії збільшується з віком і становить приблизно:
- 30% серед дорослого населення;
- 42-45% серед осіб 60 років.

Стать
У віці до 40 років артеріальна гіпертензія частіше зустрічається у чоловіків, ніж у жінок. У старшому віці процентне співвідношення у чоловіків і жінок приблизно однакове. Ожиріння – один з основних факторів ризику, який є сигналом про те, що людина споживає енергії більше, ніж здатна використати. Збалансувати потребу і витрату енергії можна шляхом зниження калорійності їжі. Найбільшу калорійність мають продукти, багаті жирами та вуглеводами (масло, жирне м’ясо, птиця, мучні вироби, солодощі).

Цукровий діабет
Артеріальна гіпертензія вдвічі частіше зустрічається у хворих на цукровий діабет, ніж у осіб, які ним не хворіють.

Генетичні фактори
Артеріальна гіпертензія значною мірою має генетичну сімейну схильність. У випадку, коли обоє батьків страждають на артеріальну гіпертензію, хвороба розвивається у 50-70% випадків.

ФАКТОРИ, ПОВ’ЯЗАНІ ЗІ СПОСОБОМ ЖИТТЯ
Надмірне вживання кухонної солі

Надлишок солі в їжі сприяє розвитку гіпертонічної хвороби, а її обмеження веде до нормалізації артеріального тиску навіть без допомоги медикаментів. Проникаючи в організм людини, надлишок натрію затримує воду, при цьому судини звужуються і підвищується артеріальний тиск.

Багато солі є в консервах, маринадах, копчених продуктах, ковбасних виробах. Вживання цих продуктів особам, які мають підвищений тиск, необхідно обмежити, замінивши їх малосоленою їжею – натуральним м’ясом, рибою, крупами, овочами, фруктами.

Вживання продуктів багатих на калій та магній


Дієта з високим вмістом калію може викликати зниження артеріального тиску. Біологічна дія калію виражена у здатності виводити надлишок води натрію з організму, розширюючи судини, тим самим знижуючи артеріальний тиск. Магній, окрім судиннорозширюючого ефекту, заспокоює нервову систему і знижує рівень холестерину в крові. До продуктів, багатих калієм та магнієм, належать:

– різні крупи (гречана, вівсяна, пшоняна);
– бобові (соя, квасоля, горох);
– фрукти (абрикоси, виноград, персики, кавуни, чорна смородина, плоди шипшини, у т.ч. сушені курага, ізюм, чорнослив, фініки);
– овочі (кабачки, буряк, морква, баклажани, картопля);
– різноманітна зелень (цибуля, петрушка, кріп, салат).


Алкоголь

Навіть у невеликій кількості алкоголь здатен підвищувати артеріальний тиск. Більше того, вживання алкоголю є однією з причин неефективності антигіпертензивної терапії.

Вживання кави

Артеріальна гіпертезія виникає частіше у тих, хто вживає 1-5 чашок кави за день.

Тютюнопаління

На першій хвилині після викурювання цигарки артеріальний тиск підвищується. Мозковий інсульт та ішемічна хвороба серця у осіб, що палять, виникає в 2-3 рази частіше, ніж у тих, хто не палить.

Фізична активність

В осіб, які ведуть малорухомий спосіб життя, ризик виникнення артеріальної гіпертензії на 20-50 % вищий, ніж у фізично активних людей.

Стрес

Як позитивні, так і негативні стресові фактори можуть призводити до підвищення артеріального тиску.

ПРО ЩО ОБОВ’ ЯЗКОВО МАЄ ЗНАТИ ПАЦІЄНТ ІЗ ПІДВИЩЕНИМ АРТЕРІАЛЬНИМ ТИСКОМ:

- при перших ознаках захворювання слід негайно звернутись до лікаря;
- якщо діагноз підтвердиться, слід ретельно виконувати всі рекомендації лікаря й у жодному разі не займатись самолікуванням;
- лікуватися потрібно довго і наполегливо;
- метою лікування має стати досягнення рівня артеріального тиску 140/90 мм. рт. ст. і нижче, за якого пацієнт почуває себе добре;
- універсального засобу лікування гіпертонічної хвороби та її попередження немає, основним засобом лікування є антигіпертензивна медикаментозна терапія;
- велике значення для успішного лікування АГ мають режим і умови праці та відпочинку, раціональне харчування, достатній сон, усунення надмірних психоемоційних навантажень;
- хворий на гіпертонічну хворобу повинен уникати конфліктних ситуацій, реагувати на все спокійно;
- дуже шкідливе переїдання, яке призводить до розвитку ожиріння, їсти потрібно в один і той же час і не переїдати;
- кухонної солі у добовому раціоні повинно бути не більше 3-5 грамм;
- категорично заборонено вживати алкогольні напої, міцний чай, каву;
- дуже корисні прогулянки на свіжому повітрі, у лісі, біля річки, лікувальна фізкультура.

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ! НЕ КІЛЬКІСТЬ, НЕ ВАРТІСТЬ, НЕ НОВИЗНА ЛІКІВ ВИРІШУЮТЬ ДОЛЮ ХВОРОГО, А ЛІКАР, ЯКИЙ ЗНАЄ ІНДИВІДУАЛЬНИЙ МЕХАНІЗМ РОЗВИТКУ І ПЕРБІГ ХВОРОБИ І МОЖЕ ВИЗНАЧИТИ ДЛЯ ХВОРОГО ІНДИВІДУАЛЬНУ КОМБІНАЦІЮ ЛІКІВ.

Кожен хворий на артеріальну гіпертензію повинен вести щоденник, в якому має записувати показання артеріального тиску та пульсу тричі на день.

ЯКЩО ВИ БУДЕТЕ СОЮЗНИКОМ І ПОМІЧНИКОМ ЛІКАРЯ, РЕГУЛЯРНО БУДЕТЕ КОНТРОЛЮВАТИ СВІЙ АРТЕРІАЛЬНИЙ ТИСК І СВОЄЧАСНО ЗВЕРТАТИСЯ ДО ЛІКАРЯ, ТО НАЙБІЛЬШОЮ НАГОРОДОЮ ДЛЯ ВАС БУДЕ МІЦНЕ ЗДОРОВ’Я ТА ДОВГОЛІТТЯ!