інформація

головна | про нас | адміністрація | контакти | громадянам | інформація | звіти | реформа ОЗ | бюджет 2019
Дізнайся свій статус: пройди тест на ВІЛ
Добрий день. Лікарня швидкої медичної допомоги.
Чим можемо Вам допомогти?
Добрий день. Лікарня швидкої медичної допомоги.
Чим можемо Вам допомогти?

Інформація


Дні профілактики і раннього виявлення артеріальної гіпертензі


Львів’ян закликають виміряти тиск, щоб зберегти своє здоров’я. Вже одинадцять років поспіль управління охорони здоров’я міста проводить травневу акцію з вимірювання артеріального тиску серед містян, щоб профілактувати і на ранніх стадіях виявляти артеріальну гіпертензію (АГ), запобігаючи її ускладненням. Адже, за статистикою, у Львові від підвищеного тиску страждає майже 30% населення, хоча насправді таких людей значно більше. Цьогоріч «Дні профілактики і раннього виявлення артеріальної гіпертензії» триватимуть з 15 до 19 травня. Цьогоріч виміряли свій тиск у пункті-наметі і львів’яни-призери Чемпіонату Європи з карате 2017 року.

«За статистикою, у Львові 30% дорослого населення має підвищений тиск. Якщо довіряти світовим дослідженням, то, як правило, 50% популяції завжди має підвищені показники артеріального тиску. Але 20% про це навіть не знають, а з цих 30% що знають, половина не вживають жодних заходів: не змінюють спосіб життя, не звертаються до лікаря. Тому мета нашої профілактичної акції – це вчерговий раз нагадати львів’янам, що своє здоров’я треба берегти. Кожен другий мешканець міста має підвищений артеріальний тиск, і для того, щоб його виявити і кваліфікувати як гіпертонічну хворобу, треба звернутися до сімейного лікаря щоб пройти відповідні обстеження і вплинути на ситуацію. Вплив може бути не медикаментозний: зміна способу життя, зменшення кількості солі в раціоні, підвищення фізичної активності, зменшення ваги. А бувають випадки, коли треба призначати медикаментозні препарати. Чому це треба робити? Тому що артеріальна гіпертензія призводить до низки різноманітних ускладнень в діяльності серцево-судинної системи, і найфатальнішими кінцевими точками артеріальної гіпертензії є інфаркт та інсульт. І, на жаль, ми спостерігаємо, що впродовж останні років кількість інфарктів і інсультів суттєво не зменшується, як і не зменшується кількість померлих від інфарктів і інсультів. Тому ми вчерговий раз закликаємо львів’ян вжити всіх заходів, щоб зберегти своє здоров’я», - розповідає Володимир Зуб, начальник управління охорони здоров’я Львівської міської ради.

Вже традиційно, в найбільш людних локаціях міста, а це: пл. Ринок, просп. Шевченка, просп. Свободи, вул. Широка, просп. Чорновола та просп. Червоної Калини розташовані медичні пункти-намети, в яких кожен охочий може виміряти артеріальний тиск. Цього року додаткові намети будуть встановлені на вул. Університетській, вул. Бандери та вул. Пасічній. У акції, як і кожного року, братимуть участь волонтери – студенти Львівського державного медичного коледжу ім. А.Крупинського. Окрім інформації про показники тиску, в наметах можна отримати санпросвітні матеріали щодо профілактики гіпертонічної хвороби та її важких ускладнень – інфаркту та інсульту. Окрім пунктів-наметів, кожний мешканець має змогу виміряти артеріальний тиск і у міських поліклініках та лікарнях, де також розміщені пункти вимірювання тиску. Пацієнти з підвищеним тиском отримують консультації фахівців та необхідні додаткові обстеження.

«Типових симптомів на початках захворювання немає, і єдиним таким симптомом є саме підвищений артеріальний тиск, тому кожній людині раз в рік потрібно вимірювати тиск. А вже коли хвороба прогресує, то уражуються судини і симптоми є такими: біль і шум в голові, болі в ділянці серця, зниження зору.

Щороку близько 100 тисяч людей вимірюють артеріальний тиск. За 10 років це вже більше 1 мільйона. І за 10 років ми виявили понад 33 тисячі людей, які не знали, що мають підвищений артеріальний тиск», - зазначає Валентина Коваль, головний позаштатний спеціаліст управління охорони здоров’я ЛМР з кардіології.

Цьогоріч тиск у пункті-наметі виміряли і львів’яни-переможці Чемпіонату Європи з карате 2017 року. «Практично не перевіряю тиск, але радий, що сьогодні виявилася така нагода. Як бачите, тиск у межах норми, і думаю, що такі речі треба частіше робити, щоб уникнути серйозних проблем зі здоров’я. Займайтесь спортом, бо це в комплексі дуже добре впливає на загальний стан і здоров’я. Тому треба працювати над собою у будь-якому випадку і в будь-якому віці», - наголосив Станіслав Горуна, срібний призер ЧЄ 2017, майстер спорту міжнародного класу.

Управління охорони здоров’я Львівської міської ради наголошує, що вчасно виявлене захворювання, правильне лікування та виконання усіх рекомендацій лікаря дає змогу уникнути ускладнень і, таким чином, зберегти здоров’я. Відтак, запрошує мешканців та гостей міста взяти участь в акції «Дні профілактики і раннього виявлення артеріальної гіпертензії». Водночас, слід пам’ятати, що одноразове вимірювання артеріального тиску не може бути показовим, тому для ефективної профілактики гіпертонічної хвороби потрібно систематично відвідувати поліклініку, контролювати артеріальний тиск і, таким чином, уберегти себе від інфаркту та інсульту!

«При виявленні показників підвищеного тиску треба проходити обстеження, декілька разів переміряти тиск в різних установках, і вже тоді лікар має прийняти рішення, чи у вас стабільно підвищений тиск і це може викликати гіпертонічну хворобу, чи це ситуативне підвищення тиску», - пояснює Володимир Зуб.

Нагадаємо, минулого року під час «Днів профілактики і раннього виявлення артеріальної гіпертензії» було обстежено 97 114 осіб, з них вперше виявлено АГ у 3 559 осіб (3,7%). Усіх з вперше виявленою АГ взято на диспансерний облік у медичних закладах міста Львова та призначено їм відповідне лікування. Загалом, за десять років у акції взяло участь 1 068 010 мешканців, з них вперше виявлено підвищений артеріальний тиск у 36 262 осіб.

Додамо, розуміючи важливість вчасної діагностики і лікування серцево-судинних захворювань, цьогоріч у Львові затвердили Програму запобігання та лікування серцево-судинних та судинно-мозкових захворювань. Програма передбачає профілактичні заходи, придбання медикаментів та обладнання, подальше впровадження сучасних технологій лікування, і вона розрахована на 2017-2020 роки. «Коштів, які виділяли в попередні роки, не було достатньо. Цього року ми суттєво збільшили фінансування, і сподіваємось, що це дасть змогу нашим лікарям покращити результати лікування і врятувати не одне життя», - додав Володимир Зуб.

Що таке артеріальний тиск і як його контролювати?

Щоб проштовхнути кров по судинній системі, необхідно докласти певної сили. Ця сила, яка діє на стінки судин під час плину крові, називається артеріальним тиском. Показники тиску прийнято позначати двома цифрами, наприклад, 120 і 80 мм рт.ст. Більше значення називається систолічним тиском, під яким розуміють найвищий тиск на стінку судини після скорочення серця. Менше значення називається діастолічним тиском, під яким розуміють тиск крові в період спокою, у перерві між скороченнями серця.

Людський організм створений з великим запасом міцності, зокрема, і до коливань артеріального тиску. Судинна стінка здатна витримувати значні підйоми тиску за умови, що вона достатньо еластична та міцна. Але з віком еластичність судин знижується і, як наслідок, збільшується ризик виникнення гіпертонічної хвороби, і в осіб, старших 40 років, досягає 20–25% при відносно рівномірному розподілі серед чоловіків і жінок. Причини виникнення гіпертонічної хвороби до кінця не з’ясовані, проте серед факторів, що спричиняють її розвиток, виділяють: емоційний стрес, спадково-конституційні особливості, професійні шкідливості, особливості харчування (надмірне вживання кухонної солі, насичених жирів, дефіцит магнію), вікова перебудова організму, травми черепа, інтоксикації, гіподинамія.

Оптимальним вважається тиск 120/80 міліметрів ртутного стовпчика, нормальним та високо нормальним – від 130/85 до 139/89. Про гіпертонію можна говорити тоді, коли тиск вищий, ніж 140/90 (гіпертонія І ступеня). Тиск 160/100 вказує на гіпертонію II ступеня, а понад 180/110 – ІІІ ступеня.

Довідка

В Україні налічується понад 10 млн. осіб, хворих на гіпертонічну хворобу, що становить майже 30% дорослого населення. За статистикою, у Львові від підвищеного тиску страждає майже 30% населення, хоча насправді таких людей значно більше. Гіпертонічну хворобу тепер діагностують і у вісімнадцятирічних, а основну питому вагу серед осіб з вперше виявленою АГ становлять особи працездатного віку. Наслідки артеріальної гіпертензії «вбивають» людей частіше за інші хвороби. Відомо, що понад 50% всіх випадків смертності від серцево-судинних захворювань в Україні є від АГ, зокрема її ускладнень: це інфаркту міокарда та інсульту. Аналогічна ситуація спостерігається і у Львові, де щороку помирають від інфаркту міокарда близько 180-190 львів’ян (2016р. – 186 осіб), а від інсульту – 380-400 осіб (2016р. – 387 осіб). Значною мірою це пов’язано з низькою поінформованістю населення про необхідність своєчасного виявлення та лікування АГ.Важку хворобу спочатку легко вилікувати, але важко розпізнати. Коли ж вона підсилилась, її вже легше розпізнати, але важче вилікувати.
Ніколо Макіавеллі