Емболізація маткових артерій

головна | про нас | адміністрація | контакти | громадянам | інформація | звіти | платні послуги
Cтворення сучасного навчально-наукового комплексу європейського зразка.

Емболізація маткових артерій при міомі маткиМіома матки є найбільш поширеною доброякісною пухлиною у жінок. Лікування цього захворювання все ще залишається складною і комплексною проблемою. На жаль, в останній час міома значно ″помолодшала″. Зараз цей діагноз іноді ставлять жінкам уже в 25-30 років.

Під час вагітності ріст міоми може прискоритися, що призводить до викиднів або передчасних пологів. Захворювання може розвиватися безсимптомно, про що свідчать виявлення міоми при профілактичному огляді.

Велика кількість недостовірної інформації про лікування міоми матки заставляє багатьох жінок застосовувати застарілі методи лікування, що закінчується видаленням матки, позбавляючи себе можливості своєчасно застосувати сучасні органозберігаючі методики.

В останні 15 років було запропоновано ряд альтернативних методик лікування, спрямованих на збереження матки, як органа.

З 1996р. американські і англійські вчені в результаті спільних досліджень оголосили про появу принципово-нового методу лікування, що здатний вирішити проблему лікування міоми матки будь-яких розмірів, не видаляючи матку, як орган. Цей метод отримав назву – емболізація маткових артерій. Лікування міоми матки методом емболізації маткових артерій є признаним і широко практикується в Європі і США. З 2000р. метод активно почали практикувати в медичних закладах України, а з 2009р. у відділенні інтервенційної радіології лікарні швидкої медичної допомоги м.Львова.

Принцип операції емболізації маткових артерій полягає в тому, щоб за допомогою мініатюрного катетера дійти до судин, що беруть участь у кровопостачанні міоми, і за допомогою спеціальних, дрібних часточок-емболів закупорити, тобто «запломбувати» ці судини. Позбавлені харчування, знекровлені вузли міоми перестають рости, зменшуються в розмірах і в кінці кінців гинуть, перетворюючись в рубці.

В Україні є значний досвід втручань на маткових артеріях. При цьому технічно успішна емболізація проведена з розмірами матки від 6 до 28 тижнів «вагітності». Протягом 6-12 місяців після емболізації відзначено достовірне зменшення розмірів матки на 43%-45% і фіброматозних вузлів від 50% до 58% за даними УЗД.

Однією з головних переваг емболізації є те, що після емболізації за жінкою зберігається шанс вагітності і пологів. Це підтверджено, як закордонними даними так і даними вітчизняної статистики.

Консервативна міомектомія – в це поняття входить лапароскопічна і гістероскопічна міомектомія, а також видалення міоматозного вузла відкритим хірургічним способом – лапаротомічна міомектомія. Недоліки лапароскопічної і лапаротомічної міомектомії:
• лікуванню підлягають тільки поодинокі міоматозні вузли від 5см з ексцентричним субсерозним ростом,
• вища травматичність втручання порівняно з емболізацією,
• ризик післяопераційних ускладнень і рецидивів росту вузлів набагато вищий, ніж при емболізації маткових артерій,
• необхідність загального наркозу.

Гормональна терапія. Згідно сучасної концепції такому методу лікування підлягають дрібні (до 2,0см), а іноді і середні (2,5 – 3,5см) міоматозні вузли. В якості медикаментозних засобів застосовуються оральні контрацептиви, внутріматкова гормональна релізинг-система «Мірена», агоністи ГнРГ.

Недоліками гормональної терапії є необхідність тривалого аж до постійного прийому гормональних медикаментозних засобів, що може призвести до розвитку різних гормональних дисфункцій (розвитку остеопорозу, гіпоестрогенізації організму жінки, депресії, зниженню лібідо). Відміна гормональних препаратів призводить до нового досить швидкого росту міоми.

В якості альтернативи гормональному лікуванню з використанням агоністів ГнРГ і подальшим тривалим прийомом контрацептивів або «Мірени» можна запропонувати емболізацію маткових артерій пацієнткам із середніми розмірами вузлів. Деякі жінки, що хочуть фактично за один день «розправитися» зі своїм захворюванням, можуть відати перевагу емболізації. Для них може бути неприйнятним такий тривалий і частково незручний шлях, пов’язаний з прийомом таблеток, ін’єкціями і постійним контролем за станом їх вузлів.

Щодо консультацій з приводу емболізації маткових артерій пишіть на:

Viber чи WhatsApp +380505060004,
або myroslav.bubnyak@gmail.com,
або звертайтеся: КНП «Клінічна лікарня швидкої медичної допомоги м. Львова», вул. І.Миколайчука,9, Відділ інтервенційної радіології, тел. 8 (032) 258 73 41